حظور خودروهای آمریکایی در مناطق آزاد

ارسال شده در مرداد ۷ام, ۱۳۹۵ موضوع خودرو توسط

ثبت سفارش خودروهای آمریکایی در ایران متوقف شده است اما در مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی این خودروها هنوز وارد می‌شوند. چطور خودروهای آمریکایی به مناطق ویژه و آزاد وارد می‌شوند در حالی که ورود آنها به ایران ممنوع است؟ همراه زومیت باشید.

سال گذشته مجوزی در وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شد که بر اساس آن ورود خودروهای آمریکایی شورولت از طریق کارخانه‌ی جنرال موتورز کره جنوبی را مجاز می‌کرد.

شورلت به ایران خدمات پس از فروش نمی‌دهد

لغو واردات خودروهای آمریکایی؛ منتظر شورلت نباشید

چه مدل هایی از شورلت به ایران وارد می‌شود؟


محمدرضا مودودی اعلام کرد: «از طریق سازمان توسعه تجارت ایران، ثبت سفارش واردات هیچ خودروی آمریکایی انجام نمی‌شود و در خصوص واردات خودروهای آمریکایی به مناطق آزاد، مسئولان این مناطق باید پاسخگو باشند.»

دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت وقتی صادر و اجرایی شد که خودروهای آمریکایی ثبت سفارش شده بودند و آماده برای ارسال و ورود به کشور بودند.

اما این آغاز یا پایان کار خودروهای آمریکایی به داخل کشور نبوده و نیست. پیش از این قضیه و در سال‌های اخیر خودروهای برندهای آمریکایی به مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی از جمله انزلی و اروند وارد می‌شدند و این روند پس از دستور وزیر صنعت نیز ادامه داشته است.

دلیل اینکه هنوز خودروهای آمریکایی به ایران وارد می‌شوند چیست؟
صدور مجوز واردات خودروهای آمریکایی، با واکنش‌های منفی و مثبتی همراه بود. اما دلیل واکنش‌های منفی عدم خرید خودروهای آمریکایی توسط آمریکایی‌ها و رکورد بالای فروش محصولات آسیایی و اروپایی به ویژه تویوتا در این کشور بود. این انتقادات تا جایی ادامه یافت که مقام معظم رهبری نیز به ورود خودروهایی آمریکایی که در خود این کشور خریدار و طرفدار ندارند اعتراض کردند و خواستار رسیدگی مسئولان شدند.

از سویی پس از انتقادات به صدور مجوز ورود خودروهای آمریکایی به کشور، وزیر صنعت، معدن و تجارت از صدور چنین مجوزی در وزارت‌خانه‌اش ابراز بی‌اطلاعی کرد و دستور داد تا جلوی ورود خودروهای وارداتی به ایران گرفته شود.
معاون کل سازمان توسعه‌ تجارت در این باره گفت: «هیج خودروی آمریکایی در سرزمین اصلی ایران توسط سازمان توسعه تجارت ثبت سفارش و وراد نشده است و ورود خودروهای خارجی در مناطق آزاد به سازمان توسعه‌ تجارت هیچ ارتباطی ندارد.»

او ادامه داد: «قوانین مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی هر کشور از قوانین سرزمین اصلی تبعیت نمی‌کند و آنها مسائل مربوط به خود را دارند. بنابراین ورود خودروهای آمریکایی به این مناطق ارتباطی با سازمان توسعه تجارت ندارد و به هیچ وجه در سرزمین اصلی ایران اجازه‌ی ثبت سفارش به خودروهای آمریکایی دیده نمی‌شود.»

نظرات بسته شده.